• روستای عیدین
  • مجموعه: طبیعت
عزاداري محرم سال 95 مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط ghasem   
دوشنبه, 26 مهر 1395 ساعت 16:54

عزاداري سالار شهيدان  در مسجد  حضرت ابوالفضل (ع)  اين روستا با حضور پرشور جوانان  برگزار گرديد ، جوانان اين روستا با تشكيل هيئت با نام عزاداران حسيني مسجد حضرت ابوالفضل  (ع)  عيدين با كمك نقدي خود در بر پايي اين مراسم كمك شاياني نمودن ، جا دارد از يكايك آنها تشكر نمايم . نمونه هايي از تصاوير عزاداري : 

 
انتخابات مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط ghasem   
دوشنبه, 10 اسفند 1394 ساعت 17:02
انتخابات مجلس شوراي اسلامي وخبرگان رهبري در هفتم اسفند 1394 در روستاي عيدين با مشتاقان وعلاقمندان  زيادي  برگزار گرديد كه با توجه به موقعيت  زماني و مكاني  موجب تعجب  اكثر روستا هاي اطراف  و بازرسان  و  مسئولان برگزاري انتخابات گرديد ، از تمامي كساني كه موجب آبروداري محلمان گرديدن وبا راي دادن خود  ما را سرافراز كردند  ، ممنون ومتشكريم .  
عزاداري محرم 94 مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط ghasem   
چهارشنبه, 06 آبان 1394 ساعت 11:10


 شام غريبان : 


 اگر صبح قيامت راشبيه است                        آن شب است امشب 

 
خاطراتي از محرم مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط ghasem   
چهارشنبه, 06 آبان 1394 ساعت 10:53
به روايت ريش سفيد هاي محل در سالهاي قديم ، روستاي عيدين داراي هيئت عزاداري  به نام حضرت ابوالفضل (ع) بوده كه جوانان وريش سفيد هاي محل با سينه زني منحصر به فرد خود زبانزد بودند . هر ساله در ماه محرم خصوصا اربعين به مشهد مقدس ميرفتند و با شناختي كه  خادمان حرم رضوي از اين هيئت داشتند هر ساله جاي خاصي را براي آنها  مشخص مي كردند تا جايي كه كساني كه مازندراني بودند به اين هيئت مي پيوستند .  آستان قدس رضوي  در سال 1350 يك پرچم به اين هيئت  هديه داد  تا اينكه روزي يكي از  تربتي  مقيم مشهد  كه پسرش مريض بود  خواب مي بيند كه گروهي از مازندراني داخل حرم سينه زني ميكنند و داراي پرچمي با نشانه خاصي هستند  روز بعد در خانه   ناهار  رديف كرد  و داخل صحن شد كه به اين هيئت رسيد و همه را دعوت به ناهار كرد  ، گروهي ترسيدند وفكر ديگري كردند تا اينكه طرف  خواب خود را برايشان تعريف كرد و گفت من در خواب همين پرچم را ديدم ، همگي به منزل آن مرد رفتند وعزاداري كردند و ناهار ميل نمودند ، به گفته ريش سفيدها  هر روز  يكي از مردم مشهد هيئت آنها را به خانه مي برد و پذيرايي ميكرد . 

متن مرثيه ورودي صحن  با مداحي  حاج ولي فلاحتي : 

سلام ما بر تو اي غريب دور از وطن            به درگه ات آمديم غرق گنه بوالحسن 

به آستان بوس تو به پيشگاه آمديم            به درگه اقدست پناهگاه  آمديم 

تمام شرمنده ايم غرق گناه امديم            به  ملك مازندران اين همه راه امديم

به ما توجه نما از ره احسان رضا              گناه ما را ببخش به حق قران رضا  


متن مرثيه خروجي  صحن  با مداحي  حاج ولي فلاحتي : 

خداحافظ رضا جان      رويم ما از خراسان 
رضا جان                   رضا جان 
بوديم ميهمانت          رويم از آستانت 
رضا جان                   رضا جان 
 دوستان امروز اشك غم باريم          آخرين روز است در خراسانيم   

رويم فردا ما به شهر خود                 اي خدا امروز روز هجران است 

تو را جان مادرت زهرا                     قسمت اين جمع كربلا بنما  

بود شاها  ارتجاع ما                      اين پناه ما بي پناهان است  
علم گردش مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط ghasem   
چهارشنبه, 06 آبان 1394 ساعت 09:41

علم گردش  :

با فرا رسیدن ماه محرم اهالی محل برای بر پایی مراسم عزاداری و بر پا داشتن سنت دیرینه خود جهت پاسداشت قیام امام حسین(ع) مبادرت به سیاه پوش کردن مسجد و حسینیه و
همچنین نصب پرچم عزا در خیابانهای اصلی محل مینمایند.

یکی از سنت های دیرین و جالب آن مربوط به روز هفتم محرم می باشد که به روز علم گردش معروف است.  دراین روز متولی علم (علمدار)مبادرت به پوشیدن لباس مخصوص بر تن علم مینماید. علم عبارت است از  یک چوب به قطر حدود ۱۵ سانت و ارتفاع حدود سه متر می باشد و لباس آن  متشکل از یک پارچه سبز بلند که سر تا سر علم را می پوشاند و چندین روسری با رنگهای عموما" تیره میباشد که از سوی خانمهای محل به جهت نذر هدیه می گردد از نوک علم به مقدار حدود ۵/۱مترپوشیده می شود. در راس علم یک قطعه فلز با رنگ طلایی  به شکل پنجه دست می باشد ٬ قراردارد. بعد از آماده سازی علم اهالی محل کم کم به طرف مسجد روانه شده و ساعت حدود ۹ صبح مراسم علم گردش با نوحه خوانی مداح و با خواندن چاووشی و سرودن این شعر غم انگیز : هرکه دارد هوس کرببلا بسم اله - هر که دارد به سرش شور و نوا بسم اله-و در ادامه ..باز این چه شورش است که در خلق عالم است -باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است....شروع می گردد .  بعد از سرودن هر مصرع  اهالی با گفتن یاحسین  همراهی می کنند  که شور و هیجان  و حزن و اندوه خاصی به هیات عزاداری می دهد. با این نوای روحانی و سوز ناک مراسم عزاداری به طور رسمی شروع می شود. مراسم از داخل حیاط مسجد شروع  بعد به خیابانها و کوچه ها محل به طور کامل ادامه یافته و در نهایت هنگام اذان دوباره به مسجد بر می گشته و پس از اقامه نماز  مراسم تمام می شود . لام به ذکر است که برخی از اهالی که نذر ذبح گوسفند دارند هیات عزاداری به صورت دسته جمعی به داخل حیاط فرد مورد نطر شده و در آنجا مشغول عزاداری می شوند و در این حین میزبان در زیر پای علم شروع به ذبح گوسفند می نماید. ضمنا به پاس احترام به خانواده شهدا هیات به حیاط  منزل  شهدای بزرگوار نیز واردشده و در آنجا عزاداری می نمایند همچنین در طول مسیر علم گردش برخی ازاهالی که نذر دارند با بوسیدن علم مبلغی بابت نذر درلای لباس علم قرارداده و آن را گره می زنند.  برخی نیز با چای و شربت از هیات عزاداران  پذیرایی می کنند . ضمنا برخی برای شفای مریض خود به مقدار یک لیوان آب  روی سر علم می ریخته و با تبرک شدن آب به سر علم؛ آن را به نیت شفاء به مریض خود می دهند.

 

فلز علم كه جقه نام دارد  توسط فردي به نام ملا اسماعيل  فرزند ملا كريم در سال 1277  وقف مسجد شد . 
 


 

پیوندها