• روستای عیدین
  • مجموعه: طبیعت
كشاورزي روستا : مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط ghasem   
یکشنبه, 02 فروردین 1394 ساعت 15:13
كشاورزی :
این روستا دارای 300 هکتار اراضی  زراعی است که سالانه حدود 50 هکتارآن  زیر کشت محصولات کشاورزی می رود وبقیه بعنوان چراگاه دامداران لحاظ می گردد  . 
       کشاورزی  در سالیان اخیر  با توجه به عدم امکانات  کشاورزی در محل وتحمل مشکلات ،  رونق خوبی داشته ومردم به داشته ها وکاشته های خود قانع بودند .  متاسفانه با روی آوردن به زندگی شهری و عدم استقبال جوانان به اسکان در روستا و بهره برداری از امکانات موجود ، جوانان قادر به سکونت در محل نیستند و در حال حاضر با اطلاع رسانی   از طریق دهیاری محل ، جوانان  مشتاق به کشاورزی و کاشت گلهای دارویی روی آورده اند
جهت صیانت از این محصولات سالانه شخصی به عنوان میر شکار  انتخاب  وبا قراردادی از سوی کشاورزان شروع به فعالیت  می نماید .
اغلب کشت محصولات کشاورزی روستا ، گندم وجو است که در قدیم ارزن نیز کشت می شد. در حال حاضر کشت سیب زمینی وعدس و نخود لوبیا ولوبیا چیتی نیز مشاهده می شود،این روستا در سالهای گذشته در کشت سیب زمینی ،  زبانزد منطقه بوده است  . اغلب کشت این محصول به علت عدم امکانات  وسایل کشاورزی به سبک قدیم وسنتی کاشته می شود . 


كشت سيب زميني در فروردين ماه :


بيمه كشاورزي :
 
در سال 1393  در بخش كشاورزي تعداد 15 نفر از جوانان روستا بيمه شده اند واين امر  موجب رغبت جوانان را نسبت به كشاورزي خواهد شد 
بررسي زمينهاي كشاورزي از لحاظموقعيت ومتراژ:

اين امر موجب گرديد تا كل زمينهاي كشاورزي روستا محاسبه شده و موقعيت و شركا آنان مشخص  پرداخت اجاره بها به كشاورزان بر حسب مترا‍ژ عادلانه تر توزيع مي گردد. كارشناس محترم محلي اين امر را انجام داده و نقشه وقطعه زمين وشركا و utm آن موجود است .كشت گياهان دارويي  :

اكثر مردم روستا كه بطور دايم در محل زندگي مي كنند جهت امرار معاش وشغل دوم خود به اين امر مشغولند .


 

 
 

پیوندها